Nowy filmik na temat „Kodeksu Norymberskiego”!

Nowy filmik na temat „Kodeksu Norymberskiego”!

26 kwietnia, 2019, przez: szampierz

Jak Państwo być może pamiętają, nasz główny instruktor, Maciej Talaga, jest również badaczem Dawnych Europejskich Sztuk Walki i zajmuje się tzw. „Kodeksem Norymberskim”. Ta gruba księga to tzw. Hausbuch (księga domowa), czyli rodzaj domowej encyklopedii czy może raczej poradnika na każdą okazję.

Jej datowanie jest sporne (prawdopodobnie przełom XIV i XV wieku), ale zawartość nie pozostawia wątpliwości co do szerokiego spektrum zainteresowań jej anonimowego autora – zawarto tam przepisy kulinarne, zaklęcia magiczne, formuły alchemiczne oraz aptekarskie, recepturę na „ożywającego” pieczonego kurczaka, porady dotyczące hartowania stali, uwagi na temat przygotowania sztucznych ogni, a także obszerny traktat szermierczy o długim mieczu, a także kilka mniejszych o innych rodzajach broni oraz zapasach.

To właśnie głównego traktatu szermierczego z tej księgi dotyczył poprzednio udostępniany przez nas filmik o technice schiessen, a także ten najnowszy, który prezentuje kilka innych działań szermierczych kluczowych dla sztuki walki opisanej w „Kodeksie”: hengenwindenvorsetczennochvolgen oraz abziehen.

Miłego oglądania! 🙂

Kategorie:  Badania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.