O Nas

KLUB

SZERMIERKA MIECZEM NIE UMARŁA…

… chociaż mogło się tak wydawać, bo ostatni udokumentowany pokaz wykonany przez certyfikowanych mistrzów długiego miecza odbył się we Wrocławiu pod koniec XVIII wieku w obecności króla Prus, Fryderyka (później nazwanego Wielkim).

Przez długi czas sztuka władania mieczem, bardzo rozwinięta w czasach swojej świetności, pozostawała w zapomnieniu, uśpiona na kartach podręczników pisanych przez mistrzów, z których żaden nie pozostawił uczniów, którzy kontynuowaliby tradycję w XXI wieku. Te podręczniki, zwane skrótowo „traktatami”, przeleżały kilkaset lat w magazynach muzealnych i prywatnych zbiorach, ale pod koniec XX wieku zostały ponownie odkryte i od tego czasu są intensywnie badane. Te badania, prowadzone zarówno przez historyków, jak i specjalistów od sztuk walki, pozwoliły w znacznej mierze odtworzyć to, jak wyglądała szermierka przed wiekami. Nasz Klub współpracuje ściśle ze Stowarzyszeniem ARMA-PL, które od ponad 15 lat uczestniczy aktywnie w tych badaniach i przywraca dawne europejskie sztuki walki współczesności. Dzięki temu możemy zapewnić nie tylko świetną zabawę obejmującą ruch, opartą o fair-play rywalizację i wysiłek umysłowy, ale również wysoką zgodność nauczania z wynikami rzetelnych badań historycznych.

INSTRUKTORZY

Maciej Talaga - Główny Prowadzący

Maciej Talaga
Główny instruktor

Przygodę z szermierką historyczną zacząłem w 2007 roku w Stowarzyszeniu ARMA-PL (trener: Bartłomiej Walczak). Od 2009 roku jestem również prezesem tego Stowarzyszenia i koordynuję prace sekcji w poszczególnych miastach Polski. Od tego momentu zacząłem również pełnić rolę instruktora w Warszawskiej Sekcji ARMA-PL, obok której w 2014 roku uruchomiłem zajęcia dla dzieci i młodzieży – Klub „Szampierz”. Oprócz szermierki historycznej trenowałem również samoobronę (Krav-maga MAOR, 2008-2010), kalistenikę (od 2013), oraz szermierkę sportową (trenerzy: Piotr Sadowy, Łukasz Majewski, od 2013), w której uzyskałem tytuł instruktora Polskiego Związku Szermierczego.

Prowadząc zajęcia staram się o wszechstronny rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy uczniów — a do tego szermierka nadaje się znakomicie, gdyż nie bez racji bywa nazywana „błyskawicznymi szachami”. Sam będąc czynnym zawodnikiem, dbam by przekazywać podopiecznym nie tylko technikę, ale przede wszystkim frajdę i satysfakcję, która płynie ze stawiania czoła przeciwnikom z bronią w ręku — niezależnie czy naszym udziałem jest zwycięstwo, czy porażka.

Więcej: http://lepszytrener.pl/maciej-talaga/sporty-walki/warszawa

Logo Fechtschule Gdańsk

Wybitny zawodnik i instruktor polskiego DESW (Dawnych Europejskich Sztuk Walki). Polecam wszystkim pasjonatom fechtunku.

Jan Chodkiewicz, założyciel klubu Fechtschule Gdańsk i najbardziej utytułowany polski zawodnik szermierki dawnej
Logo Fechtschule Gdańsk

Maciej Talaga, instruktor Klubu „SZAMPIERZ”, jest długoletnim członkiem Stowarzyszenia, doświadczonym praktykiem oraz badaczem Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Specjalizuje się w szermierce długim mieczem według XIV- i XV-wiecznej tradycji mistrza Johannesa Liechtenauera. Od 2009 roku zajmuje się szkoleniem dorosłych szermierzy w Warszawskiej Sekcji ARMA-PL. Poza tym jest magistrem archeologii z dziedziny późnego średniowiecza i zawodowym nauczycielem.

Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL
Maciej Talaga - Główny Prowadzący

Krzysztof Kozak
Wspierający instruktor

Jestem trenerem personalnym zajmującym się przygotowaniem ogólnosprawnościowym sportowców, amatorów i zawodowców, a jednocześnie pasjonatem Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Początki mojej fascynacji bronią białą sięgają 2001 roku, gdy rozpocząłem swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną. W następnych latach z różną częstotliwością uprawiałem wschodnie sztuki walki m.in. aikido, jiu jitsu, judo i muay thai. W 2011 roku nadarzyła się okazja, by kontynuować swoją przygodę z mieczem, tym razem na poważnie. W niewielkiej grupie osób mieszkających w Bielsku-Białej, pod okiem instruktora ARMA-PL, Michała Pajdy, rozpoczęliśmy treningi fechtunku. Niedługo później powiększająca się grupa ćwiczących przekształciła się w bielską sekcję Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL, której aktywnym członkiem jestem do dzisiaj.

W klubie „Szampierz” pełnię rolę konsultanta i kilka razy do roku przyjeżdżam prowadzić treningi ogólnorozwojowe oraz pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych trudności z przygotowaniem fizycznym młodych szermierzy, które mogą wynikać ze zmian w budowie ciała, jakie zachodzą w okresie dojrzewania.

Więcej: http://lepszytrener.pl/krzysztof-kozak/sporty-walki/bielsko-biala

Maciej Talaga - Główny Prowadzący

Jakub Wrzalik
Wspierający instruktor

Pierwszą styczność z szermierką miałem w 2009 roku, a w 2011 trafiłem pod skrzydła warszawskiej sekcji ARMA-PL. Od tego czasu z uporem maniaka trenuję miecz długi. Do moich największych osiągnięć należą: powołanie do kadry narodowej, trzecie miejsce w mieczu długim na międzynarodowych mistrzostwach IIC na Węgrzech w 2015 roku oraz zwycięstwo podczas zawodów Nord Fecht 2015.

Od października 2015 roku prowadzę treningi Ringen (dawnych zapasów) w ramach warszawskiej Sekcji ARMA-PL, a także gościnnie podczas sobotnich treningów klubu „Szampierz”. Zamiłowanie do zapasów historycznych wzbudził u mnie trener Tomasz Maziarz, kiedy to brałem udział w jego warsztatach w 2014 roku. Od tego czasu miałem swoją krótką przygodę z Brazylijskim Ju-jitsu oraz brałem udział w kilku innych warsztatach poświęconym zapasom historycznym i nie tylko.

Maciej Talaga - Główny Prowadzący

Krzysztof Janus
Wspierający instruktor

Pierwszy raz o Dawnych Europejskich Sztukach Walki usłyszałem zupełnie przypadkowo latem 2014 roku i zdecydowałem spróbować swoich sił. Na okazję nie musiałem długo czekać. Już jesienią wraz z grupą innych nowych szermierzy rozpocząłem treningi w Warszawskiej sekcji ARMA-PL. Od tego momentu zagłębiam sztukę władania mieczem długim, lecz nie ograniczam się jedynie do tej broni. Szczególnie upodobałem sobie zapasy historyczne oraz walkę sztyletem. Techniki półmieczowe również nie są mi obce.

Poza treningami mam przyjemność działać w grupie promującej DESW na różnych imprezach.