O Nas

KLUB

SZERMIERKA MIECZEM NIE UMARŁA…

… chociaż mogło się tak wydawać, bo ostatni udokumentowany pokaz wykonany przez certyfikowanych mistrzów długiego miecza odbył się we Wrocławiu pod koniec XVIII wieku w obecności króla Prus, Fryderyka (później nazwanego Wielkim).

Przez długi czas sztuka władania mieczem, bardzo rozwinięta w czasach swojej świetności, pozostawała w zapomnieniu, uśpiona na kartach podręczników pisanych przez mistrzów, z których żaden nie pozostawił uczniów, którzy kontynuowaliby tradycję w XXI wieku. Te podręczniki, zwane skrótowo „traktatami”, przeleżały kilkaset lat w magazynach muzealnych i prywatnych zbiorach, ale pod koniec XX wieku zostały ponownie odkryte i od tego czasu są intensywnie badane. Te badania, prowadzone zarówno przez historyków, jak i specjalistów od sztuk walki, pozwoliły w znacznej mierze odtworzyć to, jak wyglądała szermierka przed wiekami. Nasz Klub współpracuje ściśle ze Stowarzyszeniem ARMA-PL, które od ponad 15 lat uczestniczy aktywnie w tych badaniach i przywraca dawne europejskie sztuki walki współczesności. Dzięki temu możemy zapewnić nie tylko świetną zabawę obejmującą ruch, opartą o fair-play rywalizację i wysiłek umysłowy, ale również wysoką zgodność nauczania z wynikami rzetelnych badań historycznych.

INSTRUKTORZY

Jakub Wrzalik - Główny instruktor

Jakub Wrzalik
Główny instruktor

Pierwszą styczność z szermierką miałem w 2009 roku, a w 2011 trafiłem pod skrzydła warszawskiej sekcji ARMA-PL. Od tego czasu moje treningi skupiały się na mieczu długim oraz zapasach historycznych (Ringen). W 2017 roku zostałem instruktorem szermierki długim mieczem.

Do moich największych osiągnięć sportowych należą:

  • brąz podczas międzynarodowych mistrzostw IIC na Węgrzech w 2015 roku
  • złoto podczas Warszawskich Warsztatów Walki w 2017 roku
  • srebro podczas Mistrzostw Polski w 2018 roku
  • 3 złote medale z turniejów cięcia ostrą bronią z lat 2019 i 2020

Podczas prowadzenia zajęć staram się dbać nie tylko o rozwój umiejętności szermierczych ucznia, ale również o poprawę jego ogólnych zdolności motorycznych.

Krzysztof Janus - Główny instruktor

Krzysztof Janus
Główny instruktor

Należę do Warszawskiej sekcji ARMA-PL od 2014 roku. Z początku jedynie miecz długi leżał w strefie moich zainteresowań, ale już po roku miałem okazję i przyjemność zapoznać się z pracą nad źródłami historycznymi badając techniki zapaśnicze. Stale rozwijam swoją pasję i umiejętności dzięki uczestnictwie w licznych warsztatach, turniejach i innych wydarzeniach związanych z dawnymi europejskimi sztukami walki. Od 2018 pełnię rolę instruktora zarówno w sekcji Arma jak i w Klubie Szampierz.

W treningu stawiam na czerpanie radości z szermierki i stałe doskonalenie technik i charakteru.

Krzysztof Kozak - Instruktor wspierający

Krzysztof Kozak
Instruktor wspierający

Jestem trenerem personalnym zajmującym się przygotowaniem ogólnosprawnościowym sportowców, amatorów i zawodowców, a jednocześnie pasjonatem Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Początki mojej fascynacji bronią białą sięgają 2001 roku, gdy rozpocząłem swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną. W następnych latach z różną częstotliwością uprawiałem wschodnie sztuki walki m.in. aikido, jiu jitsu, judo i muay thai. W 2011 roku nadarzyła się okazja, by kontynuować swoją przygodę z mieczem, tym razem na poważnie. W niewielkiej grupie osób mieszkających w Bielsku-Białej, pod okiem instruktora ARMA-PL, Michała Pajdy, rozpoczęliśmy treningi fechtunku. Niedługo później powiększająca się grupa ćwiczących przekształciła się w bielską sekcję Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL, której aktywnym członkiem jestem do dzisiaj.

W klubie „Szampierz” pełnię rolę konsultanta i kilka razy do roku przyjeżdżam prowadzić treningi ogólnorozwojowe oraz pomagać w rozwiązywaniu ewentualnych trudności z przygotowaniem fizycznym młodych szermierzy, które mogą wynikać ze zmian w budowie ciała, jakie zachodzą w okresie dojrzewania.

Więcej: http://lepszytrener.pl/krzysztof-kozak/sporty-walki/bielsko-biala

Maciej Talaga - Instruktor wspierający

Maciej Talaga
Instruktor wspierający

Przygodę z szermierką historyczną zacząłem w 2007 roku w Stowarzyszeniu ARMA-PL (trener: Bartłomiej Walczak). W latach 2009–2019 byłem również prezesem tego Stowarzyszenia i koordynowałem prace sekcji w poszczególnych miastach Polski. Od 2009 roku zacząłem także pełnić rolę instruktora w Warszawskiej Sekcji ARMA-PL, obok której w 2014 roku uruchomiłem zajęcia dla dzieci i młodzieży – czyli właśnie Klub „Szampierz”. Oprócz szermierki historycznej trenowałem również samoobronę (Krav-maga MAOR, 2008-2010), kalistenikę (od 2013), oraz szermierkę sportową (trenerzy: Piotr Sadowy, Łukasz Majewski, od 2013), w której uzyskałem tytuł instruktora Polskiego Związku Szermierczego.

Prowadząc zajęcia staram się o wszechstronny rozwój zarówno fizyczny, jak i umysłowy uczniów — a do tego szermierka nadaje się znakomicie, gdyż nie bez racji bywa nazywana „błyskawicznymi szachami”. Sam będąc czynnym zawodnikiem, dbam by przekazywać podopiecznym nie tylko technikę, ale przede wszystkim frajdę i satysfakcję, która płynie ze stawiania czoła przeciwnikom z bronią w ręku — niezależnie czy naszym udziałem jest zwycięstwo, czy porażka.

Obecnie pełnię w Klubie rolę konsultanta merytorycznego oraz „zapasowego” instruktora.

Więcej: http://lepszytrener.pl/maciej-talaga/sporty-walki/warszawa

Logo Fechtschule Gdańsk

Wybitny zawodnik i instruktor polskiego DESW (Dawnych Europejskich Sztuk Walki). Polecam wszystkim pasjonatom fechtunku.

Jan Chodkiewicz, założyciel klubu Fechtschule Gdańsk i najbardziej utytułowany polski zawodnik szermierki dawnej
Logo Fechtschule Gdańsk

Maciej Talaga, instruktor Klubu „SZAMPIERZ”, jest długoletnim członkiem Stowarzyszenia, doświadczonym praktykiem oraz badaczem Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Specjalizuje się w szermierce długim mieczem według XIV- i XV-wiecznej tradycji mistrza Johannesa Liechtenauera. Od 2009 roku zajmuje się szkoleniem dorosłych szermierzy w Warszawskiej Sekcji ARMA-PL. Poza tym jest magistrem archeologii z dziedziny późnego średniowiecza i zawodowym nauczycielem.

Zarząd Stowarzyszenia na rzecz Dawnych Europejskich Sztuk Walki ARMA-PL